Pierwszy rok studiów może być zarówno ekscytującym, jak i stresującym okresem w życiu człowieka. Nowe środowisko, większa odpowiedzialność, ale głównie ogromna dawka wiedzy, nowych reguł, nowych zasad, która czeka na przyswojenie – to wszystko może przytłoczyć nawet najbardziej ambitnych i szukających wyzwań maturzystów.
Czy jest zatem uniwersalny sposób, aby przygotować się na ten etap i z powodzeniem przejść przez ten pierwszy, często burzliwy, rok? O jeden sposób może być ciężko, ale przygotowaliśmy dla Was parę rad, które przydadzą się nowemu studentowi.
Podzieliliśmy ten okres na dwie części: to co możesz zrobić jeszcze zanim rozpoczniesz rok szkolny, oraz to co możesz zrobić już po rozpoczęciu roku akademickiego! Dodatkowo na końcu artykułu znajdziesz słowniczek haseł studenckich, oraz przydatnych zwrotów!
Co możesz zrobić już przed rozpoczęciem studiów?
- Zapoznaj się z mapą
Większość kampusów potrafi być naprawdę duża, niektóre tak jak Uniwersytet Warszawski znajdują się w różnych lokalizacjach, w całej Warszawie, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zlokalizowanie swojego kampusu oraz zapoznanie się z jego mapą. Większość uczelni oferuje interaktywne mapy kampusu, dzięki którym możesz zwiedzić go jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Pomoże Ci to uniknąć zbędnego stresu w pierwszych dniach zajęć.
- Zdobądź niezbędne informacje
Sprawdź dokładnie swój plan zajęć, godziny prowadzenia ćwiczeń i wykładów. Zorientuj się, którzy wykładowcy prowadzą poszczególne przedmioty i jakie są ich oczekiwania wobec studentów.
- Przygotuj niezbędne rzeczy
Zaopatrz się w niezbędne przybory: zeszyty, długopisy. Pamiętaj jednak, że teraz większości wykładowców pozwala notować np. na laptopie, ale nie wszyscy 😉
- Skompletuj dokumenty
Zbierz wszystkie ważne dokumenty, takie jak indeks, legitymacja studencka, dowód osobisty itp. Pamiętaj, że legitymację czy indeks będziesz musiał wyrobić na swojej nowej uczelni. Dowiedz się, od kiedy możesz składać wnioski o wyrobienie tych dokumentów, oraz gdzie i kiedy możesz je odebrać.
- Zdobądź informacje o życiu studenckim
Dołącz do grupy Twojego kierunku i roku na Facebooku. To będą pierwsze miejsca, na których będą pojawiały się informację. Tam znajdziesz swoich przyszłych potencjalnych kolegów, jak i informacje o wyjściach integracyjnych.
Oprócz tego dowiedz się, jakie koła naukowe działają na Twojej uczelni i czy są jakieś organizacje studenckie, które Cię interesują. To dobry czas, aby dowiedzieć się trochę o tych organizacjach, ponieważ zaraz po rozpoczęciu roku akademickiego zaczynają się zapisy i rekrutację! Koła naukowe to dobre miejsce, aby poznać jeszcze więcej osób, które studiują na Twojej uczelni!
- Zapoznaj się z regulaminem studiów.
O ile nie brzmi to porywająco, później może to zadecydować o tym czy zaliczysz dane zajęcia, czy też nie. Zwróć szczególna uwagę jakie są zasady dotyczące np. zaliczeń, egzaminów czy nieobecności.
- Pierwsze zajęcia- zarejestruj się!
Na wielu uczelniach dostaniesz wraz z końcem września swój gotowy plan zajęć, jednak na wielu będziesz musiał sam zapisać się na nie. Zapytaj starszych roczników, a jeśli nikogo nie znasz poszukaj na Facebooku informacji, albo popytaj osoby z Twojego kierunku.
- Pokaż się!
Pojedź na uczelnię kilka dni przed rozpoczęciem studiów. Sprawdź jak dojedziesz na uczelnie, oraz jakie masz alternatywne drogi dotarcia w razie problemów. Będziesz miał czas, aby zapoznać się z kampusem, a pierwszy dzień będzie dużo mniej stresujący!
Co możesz zrobić zaczynając pierwsze dni na studiach?
- Nawiązuj kontakty.
Nie bój się zagadać do innych studentów! Możecie razem tworzyć grupy do nauki, wspólnie chodzić na zajęcia lub po prostu spędzać czas. Pamiętaj, że każdy tutaj jest nowy i każdy chce dobrze wypaść, więc nie jesteście w tym sami!
A teraz 3 rady, które łatwo zapamiętasz
- Nie nastawiaj się, że twój plan zajęć będzie idealnie dopasowany do Ciebie. Zarówno pod względem przedmiotów, jak i ich godzin. Niestety, możesz różnie trafić, ale pamiętaj, że większości uczelni zmienia plany wraz z zaliczeniem sesji, więc nie przywiązuj do niego aż takiej dużej wagi, a może i tak pozytywnie się zaskoczysz 😉
- Przychodź punktualnie, bo kwadrans akademicki może być słabym usprawiedliwieniem.
- Pamiętaj, że wchodzisz do nowego systemu, w którym działają inne zasady niż w szkole. Dlatego zaczynanie maila od witam albo dzień dobry, może nie być najlepszym rozwiązaniem.
Dlatego przygotowaliśmy ściągawkę, która pomoże Ci odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Czyli w jaki sposób zwracać się i pisać maile do Twoich wykładowców, zgodnie z ich stopniem naukowym (powinieneś je znaleźć na stronie uczelni).
Ściągawka
- Do profesora – Szanowny Panie Profesorze / Szanowna Pani Profesor,
- Do doktora habilitowanego – Szanowny Panie Profesorze / Szanowna Pani Profesor,
- Do doktora – Szanowny Panie Doktorze / Szanowna Pani Doktor;
- Do magistra – Szanowny Panie / Szanowna Pani,
- Do dziekan – Szanowny Panie Dziekanie / Szanowna Pani Dziekan
- Do rektora – Szanowny Panie Rektorze / Szanowna Pani Rektor
Oraz słowniczek, który ułatwi Ci poruszanie się w nowej terminologii, która panuje w gronie akademickim. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich oraz najczęściej używane.
Słowniczek
- Dziekan – to kierownik wydziału na uczelni, odpowiedzialny za organizację pracy wydziału, nadzór nad pracownikami i studentami oraz reprezentowanie wydziału na zewnątrz.
- Wydział – podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, skupiająca kierunki studiów z pokrewnych dziedzin nauki i prowadząca badania naukowe w tych obszarach.
- Dziekanat – Dział Spraw Studenckich – biuro administracyjne wydziału uczelni, gdzie studenci załatwiają formalności związane ze studiami, takie jak wpisy na semestr, sprawy dotyczące stypendiów czy zaświadczenia.
- Inauguracja roku akademickiego – uroczystość oficjalnie rozpoczynająca kolejny rok akademicki na uczelni.
- Indeks – dokument potwierdzający bycie studentem.
- Katedra – jednostka organizacyjna na uczelni, skupiająca pracowników naukowych i dydaktycznych zajmujących się określoną dziedziną nauki, prowadząca badania naukowe i zajęcia dydaktyczne w tym zakresie.
- Kolokwium – krótki sprawdzian wiedzy studentów z danego przedmiotu, przeprowadzany w trakcie semestru, służący do bieżącej oceny postępów w nauce.
- Rektor – najwyższa władza wykonawcza na uczelni, odpowiedzialna za jej ogólne kierowanie i reprezentowanie.
Powodzenia!
.
Zobacz również bezpłatny webinar dla studentów
Data Storytelling’ Transforming Numbers into Narratives