Masz swój pomysł na start up, albo już rozpocząłeś nad nim pracę i potrzebujesz wsparcia kogoś bardziej doświadczonego? A może masz pomysł, zespół i produkt, ale brakuje Ci funduszy na ich rozwój? Albo interesujesz się start upami i tam widzisz swoją przyszłość?

Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł Cię może zainteresować.

Współczesny świat biznesu, szczególnie w obszarze technologii, charakteryzuje się dynamicznym rozwojem i wysoką konkurencyjnością. W takich warunkach, młode firmy – start upy – potrzebują wsparcia, aby zyskać przewagę i osiągnąć sukces. I tutaj wychodzą na przeciw programy, które oferują wsparcie właśnie takim projektom.

Dotacje unijne, dofinansowania dla firm, konkursy grantowe, programy akceleracyjne i inkubacyjne. Może się trochę namieszać w głowie od tej terminologii, ale i to zaraz wyjaśnimy. Ale misja jest jedna – różne podmioty oferują wsparcie start upom!

W tym artykule dowiesz się co możesz zyskać, jakie dotacje możesz dostać, jakie są rodzaje oferowanego wsparcia oraz dla kogo takie programy są dedykowane. Oprócz tego znajdziesz słowniczek przydatnych zwrotów, z którymi się spotkasz w świecie start upów! Na końcu artykułu znajdziesz teraz dostępne programy dofinansowań takie jak Startup Booster Poland.

Sam zobacz, jakie masz możliwości w dzisiejszych czasach i je wykorzystaj! A zaraz sam się przekonasz, że możliwości jest sporo!

Więc zacznijmy od początku.

  • Start up – to młoda, innowacyjna firma, która zazwyczaj skupia się na opracowaniu i wprowadzeniu na rynek nowego produktu czy usługi. Charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu, wysokim poziomem ryzyka i potencjalnie dużym zwrotem z inwestycji.

Uwaga – O ile same definicje „start upów” są dość płynne, to jednak wiele programów dofinansowania będzie ściśle określało warunki przystąpienia start upu do ich programu np. mikroprzedsiębiorstwo działające na rynku przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Co to programy inkubacyjne dla start upów?

Programy inkubacyjne: to inicjatywy, które oferują młodym firmom kompleksowe wsparcie.

Dla kogo te programy są dedykowane: Dla osób, które mają pomysł na biznes i potrzebują wsparcia, aby wprowadzić go na rynek.

Co możesz zyskać biorąc udział w inkubatorze:

  • Wsparcie finansowe: Pomoc finansowa w postaci grantów.
  • Wsparcie prawne: Pomoc w zakresie rejestracji firmy, ochrony własności intelektualnej, pozyskiwania finansowania.
  • Przestrzeń coworkingową: Dedykowane miejsce pracy z wyposażeniem dla zespołu.
  • Mentoring: Dostęp do doświadczonych ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
  • Sieci kontaktów: Połączenia z inwestorami, klientami, partnerami biznesowymi co ułatwia pozyskiwanie finansowania i nawiązywanie współpracy.
  • Szkolenia i warsztaty: Rozwój umiejętności niezbędnych do prowadzenia biznesu osobom będącym w zespole start upu.

Co to programy akceleracyjne dla start upów?

Programy akceleracyjne: są zazwyczaj krótsze, ale bardziej intensywne programy wsparcia start upów.

Dla kogo te programy są dedykowane: start upy, które już istnieją, mają swój produkt/usługę, ale potrzebują wsparcia w rozwoju usługi/produktu i firmy.

Co możesz zyskać biorąc udział w akceleratorze:

  • Wsparcie finansowe: granty mogą liczyć setki tysięcy złotych .
  • Intensywny mentoring: Spotkania z mentorami, którzy pomagają w dopracowaniu kluczowych obszarów.
  • Dostęp do inwestorów: Możliwość prezentacji swojego projektu przed inwestorami i pozyskania finansowania.
  • Wsparcie w zakresie rozwoju produktu: Pomoc w doskonaleniu produktu lub usługi, testowaniu na rynku i wprowadzaniu na rynek.
  • Sieć kontaktów: Podobnie jak w przypadku inkubatorów, akceleratory oferują dostęp do szerokiej sieci kontaktów biznesowych, które na etapie rozwoju są kluczowe.

Słowniczek przydatnych zwrotów, które warto znać

  • MVP (Minimum Viable Product) – inaczej prototyp do testowania, który będzie działał, co umożliwi szybką weryfikację pomysłu biznesowego z minimalnym nakładem zasobów.
  • Trakcja – Dowody na to, że produkt lub usługa cieszy się zainteresowaniem klientów (np. liczba użytkowników korzystających z produktu).
  • Anioł biznesu – to osoba, która inwestuje swoje własne pieniądze w młode, obiecujące firmy.
  • VC (Venture Capital) – Kapitał podwyższonego ryzyka – jest realizowany poprzez objęcie emisji akcji albo udziałów przez inwestora, który staje się współwłaścicielem spółki. Takie spółki najczęściej mają duży potencjał wzrostu, ale również wysokie ryzyku niepowodzenia.
  • Unicorn – Start up, którego wartość przekroczyła 1 miliard dolarów.
  • Pitch deck – Prezentacja, która ma na celu zainteresowanie inwestorów swoim start upem.

Zakwalifikowanie się do takich programów wsparcia to ogromna szansa dla start upów! Udział w takim programie to szansa na:

  • Przyspieszenie rozwoju firmy, znaczne zwiększenie szans na sukces: Statystyki pokazują, że start upy, które uczestniczą w programach akceleracyjnych i inkubacyjnych, mają większe szanse na pozyskanie finansowania i osiągnięcie sukcesu rynkowego.
  • Dostęp do unikalnych zasobów: Programy oferują dostęp do unikalnych zasobów, które byłoby ciężko pozyskać bez współprac np. z dużymi korporacjami.
  • Dostęp do sieci kontaktów: Dzięki programom dotacyjnym start upy mogą nawiązać kontakty z inwestorami, klientami i partnerami biznesowymi co jest bezcenne!

Takie programy to szansa dla Ciebie!

Startup Booster Poland

Program Startup Booster Poland to program, który oferuje wsparcie innowacyjnym przedsiębiorstwom na wczesnym etapie rozwoju poprzez programy rozwojowe o charakterze akceleracyjnym i post-akceleracyjnym. Koniec przyjmowania wniosków nastąpi w dniu 31 października 2026r. dlatego zajrzyj na nasz post, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje o tym programie.

Sprawdź również:

KPT Scaleup Booster

Concordia Design Accelerator

Po więcej programów finansowania zajrzyj do naszej zakładki „programy”. Sam sprawdź, które warunki Ty i Twój start up spełniacie i nie czekaj, zgłoś się i wykorzystaj te szansę!

.

Zobacz również nasz ostatni artykuł

Start na studiach, czyli jak się przygotować na pierwsze dni na uczelni

Zobacz także: